(nie)Przyjaciel

Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz. Może wcale nie jest Twoim rówieśnikiem, a na zdjęciu, które Ci przesłał, jest ktoś inny? Może wcale nie o przyjaźń z Tobą tu chodzi?

Uwodzenie dzieci w internecie nosi nazwę groomingu – jest to rozbudowany proces, w trakcie którego dorosła osoba nawiązuje szczególną relację z nieletnią ofiarą, podszywając się niekiedy pod kogoś młodszego lub oswajając ofiarę ze swoim wiekiem. Uwodziciel okazuje ofierze troskę, dba o nią, używa technik manipulacyjnych, które sprawiają, że ofiara zyskuje złudne poczucie bezpieczeństwa, a pedofil – zainteresowanie i zaufanie dziecka.

W trakcie trwania relacji zawiązanej online nie zawsze dochodzi do spotkania oko w oko w świecie rzeczywistym – taka zależność może istnieć jedynie w świecie wirtualnym. Ofiara może komunikować się z uwodzicielem przez wszelkie komunikatory, wykorzystując do tego również kamerę internetową. Mimo że do spotkania w rzeczywistości może nie dojść, zaangażowanie ofiary również bywa równie silne, jak w relacji stworzonej w świecie rzeczywistym. Krzywda, jakiej dozna dziecko, może być bardzo poważna, a przeżyta trauma może rzutować na całe dorosłe życie i relacje z ludźmi.

Rodzicom, którzy chcą dbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w internecie z pomocą przychodzi też kompleksowa usługa Orange – Chroń Dzieci w Sieci. Pozwala ona na zainstalowanie na maksymalnie 4 urządzeniach (smartfonach lub tabletach dzieci i rodziców) specjalnej aplikacji do ochrony rodzicielskiej. Jeśli zainstalujesz aplikację, będziesz mógł zablokować dostęp do nieodpowiednich treści na urządzeniu dziecka, natomiast na swoim będziesz monitorować odwiedzane przez dziecko strony oraz generować raporty o aktywności dziecka i mieć wgląd w listę stron przez nie odwiedzanych.

Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci i przekonaj je,
że liczba znajomych w serwisach społecznościowych nie jest wyznacznikiem jego wartości. Przekonaj je też, aby mówiło Ci o sytuacji, gdy coś go zaniepokoi w sieci.​